Gaziosmanpaşa Üniversitesi Ana Sayfası   
 
   
 
Bölüm Menüsü
Sanat Tarihi Bölümü
 
Tanıtım

 Bölümümüz 2003 yılında kurulmuş, 2010-2011 eğitim öğretim yılında faaliyetine başlamıştır. Sanat Tarihi bölümü olarak birimimizde normal öğretim ve ikinci öğretim olmak üzere dört yıllık lisans programı uygulanmaktadır. Bölümümüzde 3 yardımcı doçent, 2 öğretim görevlisi ve 2 araştırma görevlisiyle eğitim-öğretim faaliyetleri sürdürülmektedir.

MİSYONUMUZ

 

Genç bir nüfusa sahip olan ülkemizde, mümkün olan en fazla sayıda insanın üniversite eğitimi almasının sağlanması ulusal hedeflerimiz arasındadır. Bu bağlamda Sosyal Bilimler içerisinde önemli bir yere sahip olan Sanat Tarihi eğitiminin de daha yaygın hale getirilmesi gereği açıktır. Yaşadığımız coğrafyanın birçok uygarlığa tanıklık ettiği ve onlardan çok sayıda somut izler taşıdığı göz önüne alındığında bu gereklilik kendisini daha açık biçimde hissettirmektedir.

          Bu genel tablo yanında daha özelde; Kelkit Vadisi veya Yeşilırmak Havzası olarak da isimlendirilen Tokat, Amasya, Samsun, Çorum ve Gümüşhane illerinin bulunduğu bölge, taşınır-taşınmaz somut kültürel miras bakımından oldukça zengin bir bölgedir. Söz konusu bölgede, açılmış bir Sanat Tarihi programı olmaması nedeni ile Üniversitemizde bu bölümün açılmış olması doğru bir tercihtir.  

 

Bölüm olarak amacımız;

 

     *Tokat başta olmak üzere havzadaki son derece zengin tarihi ve kültürel mirasa sahip çıkabilmek ve bu mirası tanıtabilmek için bilimsel araştırmalar yapmak ve yayımlamak.

 

     *Üniversiteler ve araştırma merkezlerinde sosyal bilimler alanında yapılacak araştırma faaliyetleri için deneyimli, bağımsız çalışabilecek ve bilimsel açıdan yeterli uzmanların yetiştirilmesini sağlamak.

 

    

     *Yüksek Öğretim Kurulunun belirlediği esaslar çerçevesinde yetiştirilecek öğrenciler ile gerek fakülte, gerekse üniversite bazında diğer öğrenciler ile olumlu iletişimler kurularak akademik katılımın ve kalitenin artırılmasını sağlamak.

 

     * Üniversitemiz araştırma fonunun yanı sıra ulusal ve uluslararası proje destekleme kurumlarından proje desteği alınmasını kolaylaştırmak.

 

     *Kültürel mirasımızın tespiti ve tescili yanında koruma bilincinin toplumda yaygınlaştırılmasına katkı sağlamaktır.  

 

Mezun olan öğrencilerimiz yüksek lisans ve doktora programlarını bitirerek akademik kariyer yapabilir; Kültür ve Turizm Bakanlığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü, KUDEP bünyesinde Sanat Tarihçi unvanıyla çalışabilir; arşivlerde, restorasyon yapan özel şirketlerde, özel müzelerde görev alabilir ve kazılara katılabilirler.

 

 

   
 
   
 

Gaziosmanpaşa Üniversitesi

60150 Tokat / TÜRKIYE, Tel:+90 356 252 1616, Tasarım: Bilgi İşlem Daire Başkanlığı [Web Grubu], 2012© Tüm Hakları Saklıdır.