Matematik Bölümü

  • Matematik Bölümü
  • Tanıtım

Fen Edebiyat Fakültesi 1993 yılında kurulmuş ve Matematik Lisans programı da ilk öğrencilerini 1993–1994 eğitim-öğretim yılında kabul etmiştir. Bölümümüzün 4 yıllık olan lisans programı ÖSYM’nin yaptığı ilk yerleştirme ile bugün Tıp Fakültesi olarak hizmet veren binada başlamıştır. Matematik Bölümü Lisans ilk mezunlarını 1996–1997 Eğitim Öğretim yılı sonunda vermiştir. Bölüm, Fen Edebiyat Fakültesi’nin Taşlıçiftlik kampüsündeki binasının Aralık 1999‘da tamamlanmasıyla birlikte yeni binasına taşınarak hizmet vermeye devam etmiştir. 2008 yılı itibariyle bölümde lisans ikinci öğretim programı da açılmıştır. Eğitim süresinin dört yıl olduğu bölümümüzde, Fen Bilimleri Enstitüsü’ne bağlı olarak Yüksek Lisans ve Doktora eğitimi de verilmektedir. Matematik, bireyin sadece öğrenim yaşantısında değil tüm hayatı boyunca gereksinim duyacağı çok yönlü düşünebilme, yeni gelişmeleri takip edebilme, eleştirel düşünebilme ve problem çözme yeteneği de kazanabileceği bir alandır. Matematiksel çalışmanın bilim ve teknolojinin vazgeçilmez bir aracı olarak kullanıldığı fen bilimlerinin yanında, biyoloji ve sosyal bilimler gibi yeni bilgi alanlarında da kullanımı sürekli artmaktadır.

 

Matematik, ayrıca, evrensel bir dil olmasının getirdiği avantajla, aktif, üretken ve uluslararası araştırmalar yapabilecek bireyler yetişmesine de yardımcı olmaktadır.

 

Bölümümüzde evrensel standartlarda eğitim vermek amacıyla, lisans eğitim programında öğrencilere zorunlu derslerle temel ve akademik matematik bilgisinin verilmesi yanında, seçmeli derslerle de kendilerini geliştirmelerine yardımcı olunmaktadır.


 

Tüm bunların ışığında deneyimli ve yüksek kaliteli öğretim üyesi kadromuzla, çağdaş, çalışkan, çözüm üretebilen, daima gelişime açık, iddialı bireyler yetiştirmek ve mezunlarımızı tercih edilenler grubunda en üst sıralara yerleştirmek en önemli vizyonumuzdur.


Adres: Gaziosmanpaşa Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi, Matematik Bölümü

Taşlıçiftlik Kampüsü, 60250 Tokat, Türkiye.

Tel: 0356–2521616/3091  

Fax:0356–2521585

E-mail: ali.yakar@gop.edu.tr

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Taşlıçiftlik Yerleşkesi, Tokat / Türkiye Tasarım: Bilgi İşlem Daire Başkanlığı [Web Grubu], 2018© Tüm Hakları Saklıdır.