Mehmet Akif Ersoy'u Niçin Unutmuyoruz? Konulu Konferans Gerçekleştirildi.

Mehmet Akif Ersoy'u Niçin Unutmuyoruz? Konulu Konferans Gerçekleştirildi.

  •  17 Aralık 2019 Salı
  •  910 Görüntüleme
  •  Yazdır

Fakültemiz Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü tarafından “Mehmet Akif Ersoy’u Niçin Unutmuyoruz?” konulu konferans gerçekleştirildi. 15 Temmuz Kongre ve Kültür Merkezi Şehitler Salonunda düzenlenen konferansa Rektör Vekilimiz Prof. Dr. İsa Gökçe, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İbrahim Özbay, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Adem Önal, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alpay Doğan Yıldız ve Rektör Vekilimiz Prof. Dr. İsa Gökçe’nin yaptığı açılış konuşmaları sonrasında, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Turan Karataş “Mehmet Akif Ersoy’u Niçin Unutmuyoruz?” konulu konferansını verdi. Konferansta Prof. Dr. Karataş, Mehmet Akif’in hayatını, kitaplarını, yaşam tarzını anlattı. Prof. Dr. Turan Karataş, “ Akif bir Kur’an şairidir. Kur’an-ı Kerimdeki ayetlerden ilham alarak şiirlerini yazmıştır. Bir insan düşünün ki tertemiz bir iman, derin bir vicdan, kuvvetli bir hukuk coşkun bir lisana sahiptir. Bir ömür düşünün ki ümit, iman ve isyan bölgelerinde dolaşmış, sadelik ve teslimiyetle hayatı yaşamış. Bir şahsiyet düşünün ki şiddet dolu bir bakış, hayâ dolu bir çehre, iman dolu bir sineyle yaşamış. Bir şair düşünün ki şiirini iman dolu haykırışla söylemiş. İçinde yaşadığı toplumun sefaletlerini dile getirmiş olsun. İşte bu meziyetleri şahsına toplamış, 83 senedir gönüllerde yaşayan bir şahsiyettir Mehmet Akif.” dedi.

Konferans sonrasında Prof. Dr. Turan Karataş’a Rektör Vekilimiz Prof. Dr. İsa Gökçe tarafından plaket, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İbrahim Özbay tarafından teşekkür belgesi takdim edildi.
Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Taşlıçiftlik Yerleşkesi, Tokat / Türkiye Tasarım: Bilgi İşlem Daire Başkanlığı [Web Grubu], 2018© Tüm Hakları Saklıdır.